صفحه ثبت ناماپلیکیشن‌های ایرانی ممکن است دیگر قابل نصب روی آیفون‌ها نباشند

شرکت اپل پس از ایجاد بسیاری از مشکلات به وجود آمده از اپلیکیشن‌های مبتنی بر وب، تصمیم گرفته تا مجوز نصب این اپلیکیشن‌ها را از سیستم عامل آی او اس حذف کند.تا پیش از این، اپل به دلیل فعالیت شک برانگیز فیس بوک و گوگل مجوز نصب برخی از اپلیکیشن‌های قابل نصب از طریق پلتفرم وب این دو شرکت که برای کارکنان آن‌ها توسعه داده شده بود را منقضی کرد. اپل به صورت پیش فرض تنها امکان نصب اپلیکیشن‌ها را از طریق اپ استور به کاربران ارائه می‌دهد. اما حالا مشخص شده است که اپلیکیشن‌های قابل نصب از طریق وب باعث نقض حریم خصوصی کاربران می‌شوند.

گزارش‌های اخیر حاکی از آن است که بسیاری از اپلیکیشن‌های شرط بندی و ارائه دهنده محتوای غیراخلاقی از طریق وب سایت‌ها اقدام به ارائه اپلیکیشن‌های خود به کاربران آی او اس می‌کنند. بر این اساس بسیاری از محتویاتی که در اغلب کشورها استفاده از آن‌ها ممنوع به حساب میاید، از طریق پلتفرم وب و مجوز تجاری در حال ارائه هستند.

وب سایت TechCrunch اعلام کرده که حضور چنین اپلیکیشن‌هایی برای آی او اس، باعث شده تا اپل به فکر حذف مجوزهای مربوط به اپلیکیشن‌های انترپرایز بیافتد و به کاربران دیگر امکان نصب نرم افزارهای خارج از اپ استور را ندهد.

این مسئله ممکن است در آینده باعث شود تا بسیاری از اپلیکیشن‌های ایرانی که امروزه از این مجوز برای ارائه خدمات به ایرانیان استفاده می‌کنند قادر به نصب روی دستگاه‌های جدید نباشند. شرکت اپل از سال گذشته تمامی اپلیکیشن‌های ارائه شده در اپ استور توسط توسعه دهندگان ایرانی را حذف کرده بود که باعث شد تا توسعه دهندگان به سمت استفاده از این نوع مجوز روی بیاورند. در صورت حقیقت داشتن خبر تصمیم اپل برای حذف این مجوز در نسخه‌های بعدی آی او اس، کاربران آیفون‌ها با چالش‌های بسیار زیادی درزمینهٔ نصب اپلیکیشن‌های ایرانی مواجه می‌شوند.