صفحه ثبت نامخطر حذف اپلیکیشن ایرانی از طرف اپل جدی‌تر شد

هفته پیش بود که خبری در مورد تصمیم اپل برای حذف مجوز نصب اپلیکیشن‌های مبتنی بر وب در آی او اس منتشر شد و حالا مشخص شده است که این کمپانی قصد دارد تا به منظور مبارزه با اپلیکیشن‌های غیرقانونی و هک شده نیز روند مسدود سازی مجوز تجاری را تسریع کند.بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، بسیاری از سرویس‌های غیرمجاز در دنیای وب می‌توانند از طریق مجوز تجاری نصب اپلیکیشن‌ها، تولیدات هک شده خود را به کاربران آی او اس ارائه دهند. رویترز بدون اینکه نامی از استورهای غیرقانونی آی او اس نظیر Panda Helper و TUTU App ببرد اعلام کرده که عرضه اپلیکیشن‌های غیرقانونی و هک شده در این استورها باعث شده تا اپل به فکر مسدود کردن مجوزهای انترپرایز خود کند.

نسخه هک شده اسپاتیفای، پوکمون گو، ماین کرفت و انگری بردز از طریق این استورها روی آی او اس قابل نصب هستند و کاربران می‌توانند به صورت غیرقانونی و دور زدن قانون کپی رایت و حق انتشار دهنده اقدام به عرضه اپلیکیشن‌های خود در میان کاربران آیفون‌ها و آیپدها کنند.

تصمیم اپل برای مسدود کردن مجوز انترپرایز می‌تواند نشانه‌ای از حذف روند دسترسی به اپلیکیشن‌های ایرانی نیز به حساب آید. تا پیش از این و مشخصاً در سال 2017 اپل به دلیل تحریم‌ها تمامی اپلیکیشن‌هایی که توسط توسعه دهندگان ایرانی منتشر شده بود را از اپ استور حذف کرد.

بر این اساس اپلیکیشن‌های ایرانی نظیر اسنپ، اسنپ فود، تپ سی، دینگ، آپ، سکه، نرم افزارهای بانکی، دیوار، شیپور، الو پیک و غیره مجبور به استفاده از مجوز انترپرایز برای ارائه اپلیکیشن‌های خود به کاربران ایرانی و فارسی زبان شدند و تا به امروز نیز تنها از این طریق روی دستگاه‌های مبتنی بر سیستم عامل آی او اس قابل نصب هستند.

در صورت صحت داشتن خبر تصمیم اپل برای مسدود سازی مجوز اپلیکیشن‌های انترپرایز که از طریق وب و خارج از اپ استور قابل نصب هستند، کاربران ایرانی ممکن است با چالش‌های بسیار زیادی برای استفاده از دستگاه‌های خود مواجه شوند.